četrtek, 14. julij 2022

KAKO UČINKOVITA JE KEMOTERAPIJA PRI RAKU DEBELEGA ČREVESA, PLJUČ, DOJKE IN PROSTATE?

 Napisal Michael Greger M.D. FACLM • 14. julij 2022

Zadnja posodobitev: 14. julij 2022 5:08 • 3 minute branja


»V zadnjih nekaj desetletjih ... je medicina vodila veliko vojno proti raku, pri čemer se je osredotočala na zgodnejšo diagnozo in izboljšano terapijo. Vojna se ne zmaguje. Kljub temu medicina kaže malo znakov, da bi priznala, da je njena strategija morda napačna. V tem spominja na generala iz prve svetovne vojne, ki je izjavil: »Žrtve: ogromne. Pridobljeno: zanemarljivo. Zaključek: pritisnite naprej.«

Če pogledate prispevek kemoterapije, ki uničuje raka, k petletnemu preživetju bolnikov z rakom, je ta le okoli 2 odstotka. Kot lahko vidite spodaj in ob 0:50 v mojem videu Kako zmagati v vojni proti raku, smo postali precej dobri pri zdravljenju nekaterih pediatričnih rakov, raka na modih in Hodgkinove bolezni.


Toda če pogledate naše najpogostejše vrste raka – to je debelega črevesa, pljuč, dojk in prostate – je stopnja uspešnosti le približno 1 odstotek. To pomeni, da jih je na primer od skoraj 14.000 bolnikov z rakom debelega črevesa le 146 zaradi kemoterapije preživelo pet let. Možnost kemoterapije za preživetje je približno ena proti sto, vendar zdravniki tega bolnikom ne povedo. "Vsako novo kemoterapevtsko zdravilo se še vedno promovira kot velik preboj v boju proti raku, le da se tiho zavrne brez pompa, ki je spremljal njegov prihod."

Dejansko je »minimalni vpliv na preživetje pri pogostejših oblikah raka v nasprotju z dojemanjem mnogih bolnikov, ki menijo, da prejemajo zdravljenje, ki bo znatno povečalo njihove možnosti za ozdravitev ... Glede na minimalen vpliv citotoksične kemoterapije na 5-letno preživetje in pomanjkanja večjega napredka v zadnjih 20 letih sledi, da je glavna vloga citotoksične kemoterapije paliacija« (op.p. paliacija ali paliativna oskrba pomeni lajšanje simptomov bolezni brez zdravilnega učinka).  

Lahko zmanjša tumorje, lajša bolečino in pritisk, vendar to ne vodi do živeti dalj. "Neuspeh terapije, skupaj s spoznanjem, da je velika večina raka povezanih z okoljem, zlasti dejavniki življenjskega sloga, narekuje, da mora biti preventiva naš najpomembnejši cilj."

Rak je v veliki meri bolezen, ki jo je mogoče preprečiti, vendar zahteva korenite spremembe življenjskega sloga. Od milijonov diagnoz raka vsako leto je kar 90 do 95 odstotkov rakov posledica dejavnikov življenjskega sloga, le 5 do 10 odstotkov pa slabih genov.

To vemo zaradi "ogromnih razlik v pojavnosti določenih oblik raka v različnih geografskih in socialno-ekonomskih razmerah" po vsem svetu, ki se nato spremenijo, ko se ljudje selijo iz enega kraja v drugega. Na primer, kot lahko vidite spodaj in ob 2:40 v mojem videu, se stopnje raka dojke razlikujejo za red velikosti, z najnižjimi stopnjami v delih Afrike in Azije, dokler se ti Afričani in Azijci ne preselijo in začnejo jesti in živeti kot Američani, Argentinci, Evropejci ali Avstralci.


Torej, "potrebna je temeljita ponovna ocena tega, kako se
pristopa k problemu raka." Ključ do zmage v vojni proti raku je preventiva, ki ne le deluje bolje, ampak ima »veliko prednost, da ne povzroča nič hujšega kot odtegnitveni simptomi nikotina [ali žele bonbonov]. Po drugi strani pa zdravljenje raka, tudi če je uspešno, bolnika pogosto izpostavi velikemu fizičnemu in psihičnemu trpljenju. Nekatera zdravljenja raka dejansko veljajo za hujša od bolezni.«

Najpomembneje je, da lahko zdrav življenjski slog zatre raka v kali, medtem ko zgodnja diagnoza in zdravljenje po definiciji ne spremenita stopnje raka ali števila ljudi, ki zbolijo za rakom. Kar zadeva preprečevanje raka in zdravljenje s prehrano, je bilo "uživanje hranilnih snovi živalskega izvora povezano s povečanim tveganjem za nastanek raka, medtem ko so bila hranila rastlinskega izvora povezana z zmanjšanjem tveganja."

Vendar ni dovolj, da se izognete slabim stvarem. Prehranjevanje je v veliki meri »igra z ničelno vsoto«. Vse, kar damo v usta, je izgubljena priložnost, da bi v usta dali nekaj še bolj zdravega. Ne gre samo za izogibanje živilom, ki spodbujajo raka. Uživati ​​moramo živila z aktivnimi mehanizmi za zatiranje raka. S "celovito prehrano" govorimo o polnovrednih živilih, katerih hranila pa ne bi smeli pridobivati ​​iz izvlečkov ali tablet, temveč iz samih polnovrednih živil.

Navsezadnje je »razvoj raka predvsem bolezen, ki se odziva na prehrano, ne pa genetska bolezen«, vendar spet ne govorimo o prehranskih dopolnilih; govorimo o "celi, polnovredni hrani".

Zelo sem navdušen, da lahko delim nekaj od šestih novih člankov zaslužnega profesorja Colina Cambella o ponovni opredelitvi vloge prehrane v medicini.

Za pregled moči diete si oglejte videoposnetka Kako ne umreti od raka in Najboljši nasveti o prehrani in raku. Posnel sem na stotine videoposnetkov o vlogi različnih živil in vzorcev uživanja hrane pri različnih vrstah raka. Prebrskajte vse naslove v iskalni vrstici na mojem spletnem mestu NutritionFacts.org.

KLJUČNI ZAKLJUČKI

ü  Kljub »veliki vojni proti raku« kemoterapija prispeva le približno 2 odstotka k petletnemu preživetju bolnikov z rakom. 

ü  Čeprav je zdravljenje s kemoterapijo dokaj učinkovito pri nekaterih oblikah raka pri otrocih, raku na modih in Hodgkinovi bolezni, imajo naši najpogostejši raki (debelega črevesa, pljuč, dojk in prostate) le približno 1-odstotno stopnjo uspešnosti, kar pomeni, da npr. od približno 14.000 bolnikov z rakom debelega črevesa jih le 146 po zaslugi kemoterapije živi pet let. 

ü  Kemoterapija lahko zmanjša tumorje in ublaži bolečino in pritisk, vendar ne povzroči daljšega življenja. 

ü  Do 90 do 95 odstotkov raka je posledica dejavnikov življenjskega sloga, slabi geni pa so odgovorni le za 5 do 10 odstotkov. 

ü  Ključ do dejanske zmage v vojni proti raku je preprečevanje in ne zdravljenje. 

ü  Zdrav življenjski slog lahko prepreči raka, medtem ko zgodnja diagnoza in zdravljenje – po definiciji – ne spremenita stopnje raka ali števila ljudi, ki zbolijo za rakom. 

ü  Živila živalskega izvora so povezana s povečanim tveganjem za raka, medtem ko so živila rastlinskega izvora povezana z zmanjšanim tveganjem. Hranila bi morali dobiti iz polnovredne, nedotaknjene rastlinske hrane, ne pa iz izvlečkov, tablet ali dodatkov.


Vir: nutritionfacts.org/2022/07/14/how-effective-is-chemotherapy-for-colon-lung-breast-and-prostate-cancers/

Ni komentarjev:

Objavite komentar